TANIEC WSPÓŁCZESNY Z KAROLEM

ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE
GRUPA ŚREDNIOZAAWANSOWANA

 

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Taniec współczesny jest gatunkiem tańca scenicznego, który powstał w połowie XX wieku i od tego czasu stał się jednym z dominujących gatunków na całym świecie, o szczególnej popularności w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Chociaż początkowo bazował na tańcu klasycznym, z czasem czerpał i wchłaniał wiele elementów z innych styli tanecznych. Obecnie pod względem technicznym gatunek ten łączy kontrolowaną pracę nóg typową dla tańca klasycznego z silną pracą korpusu jako centrum ciała. Korzysta ze spięcia i rozluźnienia, pracy z podłogą, upadania i wstawania oraz improwizacji. Często spotykane są nieprzewidywalne zmiany rytmu, prędkości i kierunku działania. Znacząco czerpie z starszych kultur tanecznych m.in. afrykańskich, japońskich, a także folkloru europejskiego.

 

dsc_6285

KAROL MIĘKINA

Tancerz, aktor, choreograf oraz pedagog tańca.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Występował na wielu festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Rosji, Brazylii, Norwegii, Białorusi, Serbii, Czechach.

Grał i tańczył w spektaklach tworzonych przez takich artystów jak: Ohad Naharin, Ewa Wycichowska, Jacek Łumiński, Jo Strømgren, Jan Peszek, Caroline Finn, Adolf Weltschek, Joseph Alter, Izadora Weiss, Cezary Tomaszewski, Janusz Skubaczkowski, Antony McDonald, Ole Martin Meland, Kaya Kołodziejczyk, Aleksander Kopański, Eryk Makohon, Wojciech Kościelniak, Michał Kotański, Paulina Wycichowska, Anna Rokita, Piotr Skalski oraz Włodzimierz Nurkowski.

Były tancerz Polskiego Teatru Tańca – baletu poznańskiego oraz Bałtyckiego Teatru Tańca – Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, z Teatrem Bagatela, Teatrem Groteska, Teatrem Hothaus
w Krakowie oraz Operą Krakowską.

W karierze choreograficznej wyróżnić można jego dwa autorskie spektakle: „public space” oraz „Homo religiosus”, które prezentowane były na wielu festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce.

W 2014 roku został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.